Katarzis

Szezonális gyomorfájás...ha téged is érint

2015. november 09. - Katarzis blog

Egyik napról a másikra jelentkezik. Szinte minden évben abban az időszakban, amikor véget ér  a gyönyörűséges aranyló ősz, de az igazi tél még várat magára. Ugyanúgy étkezel, mint eddig, nincs ital, nincs cigi, vagy ha van, most sem több, mint máskor. Stressz is csak az átlagos. Mégis újra szembesülsz vele, hogy van gyomrod, van nyelőcsöved, bordaíved és hátad közepe. Evés után sokkal jobb, de egy idő után már étvágyad sincs, csak azért eszel, hogy ne fájjon, ne égjen, ne legyen az az érzésed, mintha épp most vágtak volna gyomorszájon.

  Ha nem voltál még orvosnál, sajnos előbb-utóbb el kell menni!!! Ő dönti el, hogy kizárható-e a gyomorfekély, vagy további vizsgálatokra van szükség. Amit panaszaid alapján az esetek 90%-ában azonnal fel fog írni: a savcsökkentő. Az esetek nagy részében ennyi pont elegendő is.  Ha a hatásával mégsem vagy tökéletesen megelégedve, van még néhány trükk, hogy kibírd ezt a nehéz időszakot. Mert nem is kell gyomorfekély ahhoz, hogy ez a fajta fájdalom tavasszal, ősszel keserítse életünket. Kimutatható szervi elváltozás nélkül is elérhet bennünket, mert örököltük, mert gyengék vagyunk vagy egyszerűen csak azért, mert a tudatunkban már kitörölhetetlenül  jelen van, és jelzi, hogy itt az ideje, jönnie kell. Ha a többséghez tartozol és "csak" gyomorsavtúltengés okozza panaszaidat, néhány aprósággal te is hozzájárulhatsz jobb közérzetedhez.    

   Amit érdemes betartani:

  •   Felejtsd el, hogy kávéval indítod a napot! A pohár narancslé önmagában  sem okos választás. Kólával, erős teával se próbáld pótolni koffein-hiányodat, ezeket sem ajánlják.
  •   A három főétkezés adagját oszd 6-8-felé, egyetlen étkezést se hagyj ki! Ne siess az evéssel, rágd jól meg a falatokat!
  •   Kerüld a savas, a fűszeres ételeket a savképződés miatt,  a túlzsírosakat, füstölteket is, hogy kíméld a gyomrot.
  •  Forrót se egyél, túl hideget sem, még ha úgy érzed is, hogy az enyhítené a gyomorégést.
  • Tökéletes időpont, hogy leszokj a cigiről, ha nem megy, legalább csökkentsd, amennyire csak bírod.
  • Most bűntudat nélkül rágcsálhatsz el egy kekszet minden rágyújtás helyett. ( Fekély esetén tilos a dohányzás!)
  •  Ha nem dohányoztál, akkor is jöhet a keksz, félóránként is akár. Nélküle el se indulj sehová! Ha mégis útra keltél rágcsa nélkül, legalább vizet igyál egy keveset 20 percenként, hogy hígítsa a gyomorsavat.
  • Más gyógyszereket ne vegyél be éhgyomorra, az acetilszalicilsav-, és diclofenac-tartalmú tabletták a gyomorfal legnagyobb ellenségei (ezeket máskor se vedd be evés nélkül).
  • A szoros ruhákat, öveket most hagyd a szekrényben.
  • Éjszakára kicsit emeld meg a párnádat akkor is, ha egyébként laposan szeretsz feküdni.
  • Kerüld a stressz, amennyire csak lehet, többet árt a gyomornak, mint gondolnád. Ne alkohollal old, tilos a tömény, a bor, a sör sem használ.
  • Iszogass menta- , kamilla vagy orbáncfű-teát, ezek kímélik a gyomrot, és oldják a stresszt is. De teakeverékeket is vásárolhatsz, ami jó a fekélyre, azok neked sem árthatnak.
  • Ne feledd, ha kitartasz, néhány héten belül jobb lesz.  

    Egyik kedves ismerősöm szavait idézem: "Honnan tudom reggel, anélkül hogy  kinyitnám a szemem,  hogy leesett az első hó?  Hosszú hetek óta először kelek fel úgy, hogy nem fáj a gyomrom, jól érzem magam."    

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása