Valamelyik téli ünnepen (vagy karácsonykor vagy az év utolsó napján) szinte biztos, hogy ez nálunk az egyik desszert. Könnyű piskóta, habos krém, mazsolás-rumos ízkavalkád, aminek semmi köze az oroszokhoz, annál inkább Oroszi Sándor magyar cukrászhoz. Igaz az eredeti recept sehol nem ír narancsot, ez már egy jól sikerült újítás, amivel szerintem nem csak karácsonykor érdemes feldobni a gasztrohangulatot.
Az eredeti receptben is hagyományos piskóta van, viszont nem pudingos (lisztes) krém a töltelék, hanem angolkrém, aminek sok-sok tojássárgája és tej (vagy tejszín) az alapja, gőz fölött készül, forráspont alatt tartva besűrűsödésig, nem pofonegyszerű művelet, de kivitelezhető, ha hagyományőrzők akarunk lenni. A mi receptünk a könnyebb, pudingporos változat.
Hozzávalók:
Piskótához
(24 cm-es tortaformához)
- 6 tojás+1 evőkanál víz
- 14 dkg cukor
- 14 dkg liszt
- fél kávéskanál szódabikarbóna
Krémhez
- 1 és fél tasak vaníliapuding
- 4,5 dl tej
- 5 csapott evőkanál cukor
- 70 g mazsola
- 1 narancs reszelt héja (vagy 1 evőkanál kandírozott narancshéj)
- 1 narancs leve
- kevés rumaroma
- 1 csapott evőkanál zselatin
- 5 dl 35%-os habtejszín+cukor ízlés szerint
- 1 habfixáló
Elkészítés
- először megsütjük a piskótát: a fehérjét 10 dkg cukorral kemény habbá verjük, a sárgáját a maradék cukorral habosra kikeverjük; a szódabikarbónát belekeverjük a lisztbe, majd ezt hozzáadva a cukros tojássárgájához sima masszává keverjük; ezután keverjük hozzá óvatosan a felvert tojásfehérjét, a legjobb ha először 1-2 kanál habbal fellazítjuk, és utána forgatjuk bele a többi habot a már "engedelmesebb" lisztes tojássárgájába
- közben a sütőt is kapcsoljuk be, melegítsük elő, a formába vágjunk sütőpapírt, a forma szélét kenjük meg vajjal. (Nekem bevált az a trükk, hogy középről szélre igazgatom a beleöntött masszát, de még jobb, ha kifordítás után a piskóta teteje kerül alulra, így aztán esélye sincs semmiféle púposodásnak.)
- kb. 20-25 perc alatt süssük készre, kihűlve 3 részre vágjuk majd
- a krémhez a pudingot főzzük meg a tejjel, cukorral és gyakran megkeverve hűtsük ki
- a mazsolát áztassuk be, pár percig főzzük kevés vízben, aztán jól csepegtessük le
- a habot verjük keményre a habfixálóval, 1/3-át tegyük félre a legvégére díszíteni
- a zselatint duzzasszuk meg a narancslében, és csak addig melegítsük, hogy a szemcsék elolvadjanak, forrnia nem szabad!
- a kihűlt pudingot dolgozzuk bele a felvert tejszínhab 2/3-dába, csurgassuk hozzá a langyos zselatinos narancslevet (mert teljesen kihűlve megszilárdul), a rumaromát, és ha reszelt narancshéjat használunk, azt is keverjük bele
- három részre osztjuk a krémet, betöltjük vele a lapokat, az alsó és középső réteg krémre szórjuk a mazsolát és a kandírozott narancshéjat (Ha a krém lágynak is tűnik, a zselatin azért tenni fogja a dolgát, pár órára tegyük hűtőbe, utána szépen szeletelhető lesz a torta.)
- krémmel kívülről is vonjuk be vékonyan, de a megmaradt tejszínhabbal való díszítés teszi fel rá a koronát; nem kell minden áron profi díszítés, ha nem tudunk, nem akarunk habrózsákat csinálni, simán kenjük le, húzogassuk meg villával, néhány apró narancscikk, kandírozott darabka, esetleg mandulaforgács vagy fehér csokireszelék is illő rá
Extra tipp: a habtejszín egy részét helyettesíthetjük Hulalával. Ne keverjük össze őket, hanem a tejszínhab menjen a krémbe, a külön felvert cukrászhabbal pedig kívülről díszítsük a tortát.
Ha tetszett a bejegyzés, megköszönöm, ha megosztod a barátaiddal is. Facebook-oldalunkhoz csatlakozva elsőként értesülsz a legújabb bejegyzéseinkről és az aktuális témákról is. Köszönöm, hogy itt voltál