Isteni finom extra csokis muffin lassú felszívódású lisztekből gluténmentesen.
Amíg nem kellett gluténmentes dolgokat készítenem, nem használtam semmihez zablisztet, zabpehelyből sült csak néha keksz, azt nagyon szerettük. A zablisztes palacsintánál vettük észre, hogy szeretjük az ízét, az pedig külön öröm, hogy ez egy lassú felszívódású liszt, ezért bátran kísérletezhetünk vele, hogy valamilyen arányban keverjük a keményítős lisztkeverékekkel. Amíg egészségesek vagyunk ritkán figyelünk oda, hogy a szénhidrátoknál ezt is nézzük és amikor csak lehetséges ilyet válasszunk, pedig egy tápanyag felszívódás-tulajdonságainak nem csupán a gluténmentes diétában van jelentősége.
Ez a csokis muffin pedig maga a csoda. Finom is, állagra is tökéletes. És extra csokis, ha az egész tábla étcsokoládét beletesszük. Lehet persze csak a felét is illetve variálhatjuk más ízesítéssel, magvakkal vagy akár aszalt gyümölcsökkel, mazsolával is.
A leírt adagból pontosan 12 db muffin lesz a nagyobbik formában.
Hozzávalók:
- 70 g gluténmentes zabpehelyliszt
- 30 g barna rizsliszt
- 30 g kukoricakeményítő
- 10 g kakaópor
- 9 g sütőpor
- 3 egész tojás
- 90 g margarin
- 75 g tej
- 140 g cukor
- 2 vaníliás cukor
- 100 g (1 tábla) étcsokoládé apró kockákra vágva (vagy egy marék csokicsepp)
Elkészítés:
- 3 edényre lesz szükségünk, az elsőben alaposan keverjük össze a liszteket a keményítővel, kakaóval, sütőporral
- válasszuk szét a tojásokat, a sárgáját keverjük ki a cukorral, vaníliás cukorral, margarinnal és amikor már sima, a tejet is adjuk hozzá, aztán pedig a lisztkeveréket és a csokidarabokat (végig dolgozhatunk kézi mixerrel, de a liszttel már ne keverjük sokat, állítólag jobb lesz az állaga, ha csak hanyagul beleforgatjuk a lisztet)
- a tojásfehérjét verjük kemény habbá és óvatos mozdulatokkal legvégül ezt keverjük hozzá a masszához
- a muffin kapszlikat 3/4-éig töltsük, kb. másfél kanállal megy mindegyik formába
- előmelegített sütőbe tegyük, sütési ideje 180 fokon kb. 18 perc, ekkorra kap egy külső finom kérget, a belseje sem sületlen, viszont még nem is szárad ki (tűpróba szükséges!)
- rácsra szedve hagyjuk kihűlni
Ha késztetést érzünk, hogy már melegen megkóstoljuk, ne álljunk ellent!
2022 szeptemberében a kisebbik lányomnál cöliákiát diagnosztizáltak. Minden korábbi receptem hagyományos, viszont onnantól kezdve célom, hogy kedvenc ételeink gluténmentes változatban is felkerüljenek a blogba