A gyömbértea az egyik legjobb gyógyír ebben a megfázásos, influenzás időszakban. Megoszlanak a vélemények, hogy főzéssel vagy áztatással kell-e elkészíteni, az igazság az, hogy főzéssel a benne lévő vitaminok törvényszerűen elvesznek, de sajnos csak így tudnak a gyökérben lévő bizonyos gyógyhatású vegyületek felszabadulni. Az ízesítésére használt mézet és citromot viszont tényleg butaság megfőzni, ezeket csak fogyasztáskor adjuk a kész teához.
Hozzávalók:
- 1 l víz
- egy diónyi gyömbér (egy 8 cm-es, közepesen vastag darabka volt az enyém)
- 1 citrom héja és leve
- 1 fahéjrúd (elhagyható)
- méz (ízlés szerint)
Elkészítés:
- a vizet rendesen felforraljuk a reszelt citromhéjjal, fahéjjal
- levesszük takarékra, belekarikázzuk a nagyon vékonyan meghámozott gyömbért (a karikák egészen vékonyak, chips-vastagságúak legyenek, hogy könnyen kioldódjanak a hatóanyagok), és 15 percig főzzük a lehető legalacsonyabb lángon, mint a húslevest
- hagyjuk picit hűlni, ezután átszűrjük
- jó melegen fogyasztjuk, a citromlevet és a mézet közvetlenül fogyasztás előtt tesszük az ihatóvá hűlt teába
Kellemesen csípős, pikáns tea, ami nagyon itatja magát, de ha valaki épp a csípőssége miatt nem szereti, készítse el főzés nélkül!
Gyömbértea azonnal
Egy darabka gyömbért lereszelünk, 1 csésze forrásban lévő vízzel leöntjük. Pár perc múlva átszűrjük, a reszeléket is jól kinyomkodjuk, a tiszta levet mézzel és citromlével ízesítjük. Azonnal fogyasztjuk.
"Instant" gyömbértea
A gyömbért vágjuk apró darabokra, a citromot karikázzuk fel, rakjuk üvegbe vegyesen, öntsük fel az egészet annyi mézzel, amennyi ellepi és tegyük hűtőbe. Napokig eláll hideg helyen, lezárva. Amikor gyömbérteára vágyunk, forraljuk fel a vizet, tegyünk bele a keverékből egy evőkanálnyit, kész a vitamindús gyömbértea. A fekete-, zöld vagy akár más ízesítésű teákat is szuperül feldobja.
És hogy mi mindenre jó a gyömbér?
A gyömbér gyógyhatását már több mint 3000 éve felfedezték a Távol-Keleten, azóta használják orvosságként és persze fűszernövényként is. 100 g friss gyömbér kalóriatartalma 19 kcal; 17,7 g szénhidrátot, 1,82 g fehérjét és 0,75 g zsírt tartalmaz. Ásványi anyagok közül 43 mg magnéziumot, 16 mg kalciumot és 415 mg káliumot, C-vitaminból pedig 4 mg-ot. (Forrás: Wikipédia)
- erősíti az immunrendszert, mérsékli az influenza okozta lázat, vírusölő, gyulladáscsökkentő
- csökkenti a koleszterinszintet és szerepe van a vérrögök kialakulásának megakadályozásban
- segíti kordában tartani a vércukorszintet, növeli az inzulin hatékonyságát
- hasmenés, émelygés, hányinger esetén megnyugtatja a háborgó gyomrot, a beleket, megszünteti a felfúvódást
- időseknek ízületi problémák esetén is ajánlott a fogyasztása, csökkenti az ott fellépő fájdalmat és gyulladást
Ne feledjétek a címben szereplő szót "orvosság", bár igazából fűszer is, de csak mértékkel szabad fogyasztani még a belőle készült teát is. Kismamáknak nem ajánlott, még nem tudták 100%-osan kizárni, nincs-e szerepe a fájások beindításában, bár sok helyen olvasható, hogy csökkenti a terhesség okozta émelygést. Akinek érzékeny a gyomra, például hajlamos a fekélyre, éhgyomorra soha ne fogyassza! Vérnyomás-szabályozókat, béta-blokkolókat, véralvadásgátló gyógyszereket és nyugtatókat szedők pedig kérjék ki orvosuk tanácsát az esetleges kölcsönhatás miatt!
Ha tetszett a bejegyzés, megköszönöm, ha megosztod a barátaiddal is. Facebook-oldalunkhoz csatlakozva elsőként értesülsz a legújabb bejegyzéseinkről és az aktuális témákról is. Köszönöm, hogy itt voltál!
a14x91n 2019.01.27. 16:38:02
Katarzis blog 2019.01.27. 20:27:21
a14x91n 2019.01.27. 20:32:19